HotelInfantesAgres - Bawat tanong, may sagot. Logo

In Science / Senior High School | 2025-03-30


1. It occurs when the moon is between Earth and the Sun.
2. A day on the moon is equivalent to the earth weeks.
3. It shines by reflecting sunlight from its surface.
4. It occurs when one object moves into the shadow cast by another object.
5. It describes the moon following a full moon.
6. It describes the moon shortly after a new moon.
7. The different shapes of the moon are called
8. It is a hot ball of glowing gases.
9. A star is born in a low-density cloud of dust and gases.
10. It tells where the Earth north location is.
II.
Multiple Choice: read the questions carefully. Write the correct letter on the space provided.
1. It is the brightest star of Orion constellation.
a. polaris
b. nigel
c. nebula
d. giants
2. It is the yellow star that tells where the east and west directions are.
a. rigel
b. Polaris
c. giants
d. nebula
3. It is formed when a star's outer core blast off.
a. nebula
b. supernova
c. pulsar
d. black hole
4 Hydrogen atoms fuse together in the process called
a. thermonuclear reaction
b. thermonuclear action
c. thermonuclear interactions
5. These are the largest stars
a. supergiant
b. giant
c. white dwarf
d. neutron star
6. It is the celestial object that is formed when a star collapses.
a. pulsar
b. supernova
c. nova
d. black hole
7. It is a group of stars that form a pattern. constellation
b. stars
c. white dwarf
d. supernova
8. It measures how bright a star appears from Earth.
a. apparent magnitude
b. magnitude
c. absolute
9. It allows astronomers to rank how bright stars appear to human.
a. magnitude
b. apparent magnitude
10. Total constellations that our astronomers have been listed.
c. absolute
a. 89
b. 88
c. 87
d. 85
True or False: write true if the statement is correct and false if the statement is wrong.
1. The moon completes one rotation in one complete revolution.
The
2. The phases of the moon are not determined by the relative position of earth, the moon, and the sun.
3. Penumbra will experience a total solar eclipse.
4. Stars are made of around 80% hydrogen and 18% of helium.
5. Neutron stars are the tiniest stars.
6. Polaris tells where earth's north location is.
7. Absolute magnitude measures how bright a star appears from earth.
8. White dwarf is formed when a star's outer core blasts off.
9. Stars differs widely in color.
10. The brightness of stars is measured using absolute magnitude and apparent magnitude as bases.

Asked by zaralluvia

Answer (2)

Answer: 4. Total books distributed: English books: 50 Math books: 70 × 10 = 700 Science books: 85 × 6 = 510 Total = 50 + 700 + 510 = 1260 books.5. Total cost of fruits: Lanzones: 10 kilos × 100 = 1,000 Rambutan: 8 kilos × 120 = 960 Mangoes: 15 kilos × 180 = 2,700 Total cost = 1,000 + 960 + 2,700 = 4,660. Change = 1,000 - 4,660 = 340. Change: 340.Step-by-step explanation:4. Calculate the total number of books distributed: a. English books: - Number of English books = 50 b. Math books: - Number of Math books per section = 70 - Number of sections = 10 - Total Math books = 70 × 10 = 700 c. Science books: - Number of Science books per section = 85 - Number of sections = 6 - Total Science books = 85 × 6 = 510 d. Total books: - Total = English books + Math books + Science books - Total = 50 + 700 + 510 = 1260 books 5. Calculate Ally's change after buying fruits: a. Cost of Lanzones: - Price per kilo = 100 - Amount bought = 10 kilos - Total cost of Lanzones = 10 × 100 = 1,000 b. Cost of Rambutan: - Price per kilo = 120 - Amount bought = 8 kilos - Total cost of Rambutan = 8 × 120 = 960 c. Cost of Mangoes: - Price per kilo = 180 - Amount bought = 15 kilos - Total cost of Mangoes = 15 × 180 = 2,700 d. Total cost of all fruits: - Total cost = Cost of Lanzones + Cost of Rambutan + Cost of Mangoes - Total cost = 1,000 + 960 + 2,700 = 4,660 e. Change calculation: - Amount given to vendor = 1,000 - Change = Amount given - Total cost - Change = 1,000 - 4,660 = -3,660 f. Final calculation: - Since the amount given is less than the total cost, Ally has a deficit of 3,660.

Answered by aizensosukegotei93 | 2024-10-15

Answer:1. Solar Eclipse2. Synchronous rotation/tidal locking3. Moon4. Eclipse5. Waning Moon6. Waxing Crescent7. Phase of the Moon8. Sun9. NebulaPolaris (North Star)Multiple Choice1. A2. B3. B4. A5. A6. D7. A8. A9. B10. BTrue or False1. TRUE2. FALSE3. FALSE4. TRUE5. TRUE6. TRUE7. FALSE8. FALSE9. TRUE10. TRUE

Answered by kiaranlex | 2025-03-30