Answer:Here are the calculations using the discount formulas:1. Marked Price: $1,500, Discount Series: 2%, 3%First Discount: $1,500 x (1 - 0.02) = $1,500 x 0.98 = $1,470Second Discount: $1,470 x (1 - 0.03) = $1,470 x 0.97 = $1,426.90Net Price: $1,426.902. Marked Price: $10,000, Discount Series: 2%, 5%, 8%First Discount: $10,000 x (1 - 0.02) = $10,000 x 0.98 = $9,800Second Discount: $9,800 x (1 - 0.05) = $9,800 x 0.95 = $9,310Third Discount: $9,310 x (1 - 0.08) = $9,310 x 0.92 = $8,565.20Net Price: $8,565.203. Marked Price: $15,500, Discount Series: 5%, 2%, 10%First Discount: $15,500 x (1 - 0.05) = $15,500 x 0.95 = $14,725Second Discount: $14,725 x (1 - 0.02) = $14,725 x 0.98 = $14,430.50Third Discount: $14,430.50 x (1 - 0.10) = $14,430.50 x 0.90 = $12,987.45Net Price: $12,987.45